INFORMACIJE O OCENI TVEGANJA ZA VODOVODNE SISTEMEJKP Radlje ob Dravi d.o.o.

CERTIFIKATA STANDARDA KAKOVOSTI ISO 9001-2008
Partnerji pri projektu Komunalna čistilna naprava Ožbalt.

Informacije o oceni tveganja za vodovodne sisteme

Ocena tveganja se je izdelala ob vpeljavi Sistema kakovosti HACCP in se posodablja in na novo vrednoti ob vsaki izredni situaciji, ki lahko vpliva na varno vodooskrbo. Tveganja se ocenjujejo na celotni vodooskrbni verigi, od območja zajetij do pipe uporabnika; na vodnih virih (črpališča, zajetja), pred in po pripravi vode, na omrežju s pripadajočimi elementi, internih napeljavah in vse do pipe uporabnika. Upošteva se tudi tveganja, ki jih lahko doprinesejo zaposleni ali pa izredne razmere, na katere nimamo vpliva, kot so poplave, potresi, žled, vojna, …

Tveganja na črpališčih
Do onesnaženja podzemne vode lahko pride kjerkoli pred črpališčem ali zajemom podzemne vode. S tem namenom je z občinskim odlokom definirano vodovarstveno območje za črpališča Zgornja Vižinga na VS Radlje ob Dravi in za črpališče Sv. Vid na VS Vuzenica. Za posamezno telo so na vodovarstvenih pasovih določene omejitve. Razlog za onesnaženje pitne vode na črpališčih je lahko prekomeren dvig podtalnice, izvajanje vzdrževalnih del, nekontroliran poseg v prostor na vodovarstvenem območju in tudi zaradi napak na napravah za dezinfekcijo. Ostala tveganja na črpališčih so lahko še mikrobiološka onesnaženost, izpad električne energije, okvara črpalnega agregata, poškodbe objektov in slabo vzdrževani objekti in oprema.

Tveganja na vodnih virih
Vodni viri so površinski in obstaja večja verjetnost mikrobiološkega onesnaženja (prisotnost divjih živali, iztrebki, gnilo listje,…). Težava je tudi, da območja zajetij niso varovana z Odloki oziroma Uredbami in lahko na kvaliteto vode vpliva tudi raba prostora na prispevnem območju in poseganje človeka v okolje (gnojenje, odlaganje odpadkov, razlitje nevarnih snovi,..). Pri površinskih vodah je tudi večja verjetnost kontaminacije s Clostridium pefingens, zato se rutinsko izvajajo tudi analize na to vrsto bakterije.

Tveganja pri pripravi vode
Celoten sistem priprave vode se nadzira daljinsko, organizirana pa je tudi 24 urna dežurna služba, da prepreči tveganja v primeru nedelovanja sistema za pripravo vode. Do onesnaženja lahko torej pride zaradi eventualnih odpovedi naprav za dezinfekcijo, prelomov cevi ali onesnaženja, kot posledica izvajanja vzdrževalnih del.
Potrebno je tudi redno kontroliranje reziduala dezinfekcijskega sredstva.

Tveganja v vodohranih
Vsi vodohrani imajo prosto gladino vode, z dostopom v celice, kar omogoča neposreden stik vode pri obratovanju in vseh posegih v vodohran, zato je predviden in obvezen vsestranski nadzor nad kvaliteto vode in zaposlenimi, kar je zajeto v Spremljajočem higienskem programu. Glavni vzrok onesnaženja vode v vodohranu je posledica izvajanja vzdrževalnih ali rednih del.

Tveganja na objektih in napravah
Tveganje lahko predstavljajo neustrezni materiali, iz katerih se izločajo neželene snovi. Tveganje predstavljajo tudi slabo očiščeni objekti in poškodovane ter dotrajane ali slabo servisirane naprave.

Tveganje na cevovodu
V primeru okvar na cevovodu ali usedlin v ceveh lahko privede do bakterijske onesnaženosti in povišane motnosti vode.